Kartonážní stroje

Lisy pro tvarové vysekávání

a) Příklepový lis – principem příklepového lisu je umístění archu lepenky na desku lisu, který ji přirazí (přiklepne) na druhou desku, kde je upnuta výseková forma.

b) Grafák – jedná se o příklepový lis, který má menší rozměry a seká se na něm skládačková lepenka.

c) Válcový lis – je určen pro větší formáty, arch se položí na výsekovou desku, která projede mezi dvěma válci.

d) Rotační lis – je nejvýkonnější z lisů a má automatický provoz. Arch papíru projíždí mezi dvěma válci, přičemž je kolem jednoho z nich „obtočena“ výseková forma. Tento typ výroby je rychlý ale z důvodu vysoké ceny forem se vyplácí pouze při vysoké četnosti vyráběného obalu. Současně není vhodný pro zpracování některých druhů lepenek.

e) Inline – jedná se o superautomaty, které mají jen velké papírny.

Lisy a stroje pro výrobu jednoduchých klopových krabic

a) Boxmaker – automatický stroj vhodný pro výrobu menších sérií klopových krabic. Vložený arch lepenky je automaticky nařezán, prosekán a bigován to samo.

b) Slotter – pracuje obdobně jako boxmaker, ale má vyšší produkci

c) Kruhové nůžky – stroj používaný pro nejmenší série krabic. Kruhové nůžky papír rozřezávají a bigují. Krabice je nutné zpracovávat řezáním podélně poté příčně a poté ještě na mostové prosekávačce štěrbin.

d) Mostová prosekávačka štěrbin – vysekává mezery a náseky v kartonu. Zpracovávají se na ní např. klopy krabic po ořezu základního tvaru krabice na kruhových nůžkách.

Stroje pro hromadné řezání plakátů a lepenek

a) Padací nůžky – jedná se o hydraulický řezací nůž vhodný pro řezání strojní a knihařskou lepenku nebo plakátů na přesné formáty. Do lisu je narovnán stoh papíru a hromadně oříznut.

Stroje pro lepení a šití krabic

a) Jednobodová lepička krabic – lepí krabici na jednom místě

b) Tříbodová lepička – lepí krabici současně na třech nastavených místech

c) Strojní šití – krabice je sešita pomocí vzduchu plochým drátem

d) Ruční šití – oboustranná páska, tavná pistole