FEFCO norma

Většina typů krabic je zařazena do tzv. mezinárodní FEFCO normy. Jedná se o katalog, který vyvinula Evropská federace výrobců vlnité lepenky pro zjednodušení rozlišení druhů konstrukcí kartonážních výrobků pomocí čtyřmístného mezinárodního kódu FEFCO začínajícího 0.


01 Přířezy

Přířezy

01 Přířezy

02 Klopové krabice

Klopové krabice (klopovky) sestávají zpravidla z jednoho kusu, jehož hrany jsou spojeny slepením, šitím drátem popř. zalepením lepící páskou a jehož součástí jsou klopy víka a dna. Tyto obaly jsou dodávány složeny na plocho, jsou okamžitě použitelné a uzavírají se klopami.

02 Klopové krabice

03 Krabice s víkem

Krabice s víkem se skládají ze dvou nebo více dílů. Vrchní díl (víko) je nasunut přes spodní díl (dno) nebo jsou oba díly nasunuty na tělo obalu.

03 Krabice s víkem

04 Skládáné obaly a paletky

Skládané obaly nebo paletky sestávají všeobecně z jednoho dílu. Dvě nebo všechny boční stěny a víko jsou spojené se dnem. Tyto přebaly bývají zpravidla pro použití sestavovány bez šití nebo lepení. Mohou být opatřeny nejrůznějšími zámečky, úchyty atd.

04 Skládáné obaly a paletky

05 Zasouvací obaly

Zasouvací obaly (pásové obaly) se skládají z více v různých směrech do sebe zasouvacích kroužků a manžet. K této skupině patří také zasouvací dutinky.

05 Zasouvací obaly

06 Pevné obaly

pevné obaly jsou nejčastěji ze dvou stranových dílů a jednoho dílu středního, který tvoří dno a víko. Sestavovány spotřebitelem - sešíváním drátem.

06 Pevné obaly

07 Slepované obaly

Slepené obaly jsou jednodílné skládatelné obaly, které jsou dodávány složené na plocho a které se pro použití sestaví jednoduchým složením. Tyto obaly mohou být opatřeny obálkovým dnem nebo zasouvacím dnem.

07 Slepované obaly

09 vnitřní obalové prvky

Vnitřní obalové prvky jako vložky, násady, mřížky, dělící stěny, přepážky, polstry ať již pevně spojené s obalem nebo jako samostatné elementy. Jejich počet v obalu je libovolný a závislý na účelu použití.

09 vnitřní obalové prvky

Rozměry výrobků

Rozměry výrobků se uvádějí vnitřní v mm v pořadí L × B × H, nebo L × B × H/v , nebo L × B × H/o

Symboly:

  • L – délka
  • B – šířka
  • H – výška
  • /v – přesah odnímatelného víka nebo dna
  • /o – přesah klop přes sebe

Sestavení krabice:

  • M = Manuálně
  • A = Automaticky
  • M / A = Manuálně nebo automaticky
  • M + A = Kombinace manuálně / automaticky