Offsetový tisk

Offsetový tisk v klasických tiskárnách. Tento tisk funguje přibližně následovně. V tiskovém stroji jsou jednolivé věže, z nichž každá tiskne jednou barvou. Na papír projíždějící postupně pod každou z nich, jsou přes sebe naneseny jednotlivé barevné body které se ve výsledku složí do finálních barev. V offsetovém tisku je využit model CMYK přičemž nemusí být použity všechny barvy, nebo naopak můžou být použity další přímé barvy PANTONE které není možné získat z hodnot barevného modelu CMYK. Jedná se především o metalické barvy jako stříbrná, zlatá ale může jít i o přesně definované barvy firemních materiálů, logotypů atd. Při použití PANTONE barvy je vyloučen barevný posun při tisku v různě nastavených tiskárnách. Bohužel je tento tisk nákladnější.

Offsetový tisk se dle množství použitých barev dělí na jednobarevný, dvoubarevný, plnobarevný nebo plnobarevný s doplňkovými PANTONE barvami. Podle potisku na jednu nebo obě strany papíru se tisk dělí na jednostranný nebo oboustranný. Zadání tiskové úlohy pro tiskárnu je tedy definováno typem papíru jeho gramáží, dvěmi čísly mezi kterými je znaménko plus a označením přídavných PANTONE barev. 1+1 znamená že bude daný papír potisknut jednou barvou oboustranně. 4+0 pak znamená potisk přední strany plnobarevně a druhou stranu bez potisku. 4+4 + pantone 235 1+0 znamená, že obě strany papíru (první i druhá strana na jednom listu) jsou potištěny plnobarevně a navíc je první strana (1/0 = první strana papíru ano, druhá ne) přetištěna přímou barvou pantone 235 (např. logo).

Offsetovým tiskem se potiskne materiál, konkrétně offseťák pro letáky, křída pro plakáty na kašírování, skládačková lepenka pro celé krabice. Tento tisk nedělají kartonáže, ale tiskárny. Podle velikosti archu papíru, který umí tiskařské stroje potisknout je označujeme např. B2, B1. Jedná se opět o mezinárodní označení. Běžně jsou známy velikosti A4 (klasický formát), A3 atd.. B1 znamená konkrétně velikost 1000x700 mm. Takto potištěný materiál se ještě dále upravuje, lakuje a laminuje.